Regulace e-cigaret – nutnost nebo ústupek tabákové lobby?

Elektronická cigareta je na světě jen pár let a už budí celou řadu emocí, a to i na nejvyšší politické úrovni. Spory hoří také mezi jednotlivými členskými státy EU a europoslanci, kteří si přejí zasáhnout do práv jednotlivých států a sjednotit legislativu v podstatě celé Evropy.

Z pohledu zdraví

Zrození e-cigaret provázelo nadšení, že konečně lze kouřit zdravě a omezit inhalaci nežádoucích vedlejších produktů z tabákového kouře. Kuřáci e-cigaret také neobtěžují své okolí zápachem a dýmem, který i z nekuřáků činí pasivní kuřáky. Z toho dnes EU vychází a snaží se prosadit, aby e-cigarety byly široce dostupné, zejména z toho důvodu, že v mnoha případech mohou napomoci při odvykání kouření.

Protinázor

Mnohé členské země, a to včetně ČR, však zastávají tvrdší postoj a dožadují se toho, aby byly e-cigarety kontrolovaným artiklem dostupným pouze v lékárnách či jiných specializovaných prodejnách. Mimo jiné argumentují tím, že se tak zamezí nekontrolovanému rozšíření kouření tam, kde je již možno považovat jej za nepatřičné – hromadná doprava, škola, úřady, divadla apod. Jednak si od tohoto přístupu slibují zamezení dalšího rozšiřování nekvalitních výrobků a napodobenin, na druhou stranu také poukazují na to, že e-cigarety rozhodně nejsou zdraví prospěšné.

Závislost na nikotinu

Nejpodstatnějším protiargumentem je skutečnost, že i „pouhá“ závislost na nikotinu je škodlivá. Navíc by propagovaná neškodnost a volná dostupnost e-cigaret mohla údajně svést ke kouření spoustu dosavadních nekuřáků z řad mladých lidí.

Tabáková směrnice

Všechny argumenty obou stran znějí krásně a vznešeně a nesou se v duchu vyšších ideálů – jak jinak lidské zdraví označit? Zda je tomu však skutečně tak, jak všichni prezentují, se lze jen dohadovat. Jedním z nejkontroverznějších témat projednávaných v letošním roce v Europarlamentu je totiž tabáková směrnice. A tady už jde nejen o zdraví, ale hlavně o hodně velké peníze. Jen málokdo předložený návrh podpořil – proti jsou i čeští zástupci. A argumentuje se hlavně ekonomickými dopady chystaných přísných opatření. Je navíc zcela zřejmé, že obě kauzy – tabákový průmysl i regulace e-cigaret spolu úzce souvisí. Jak se celá zdánlivě patová situace vyřeší a zda zůstane na posouzení jednotlivých států nebo zvítězí jednotná evropská legislativa, to bychom měli již brzy zjistit.

1 názor na “Regulace e-cigaret – nutnost nebo ústupek tabákové lobby?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *